Müjdeyi Bakan Eroğlu verdi

Posted by

Bir dizi açılış ve toplantıya katılmak için şehre gelen Bakan Eroğlu, Mersin Valiliği’ni ziyaret etti. Ziyarette Eroğlu, Valilik bahçesine mavi Latin türü fidan dikti ve suladı. Hemen peşinden Valilik Şeref Defteri’ni imzalayan Eroğlu’na, Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu tarafından orman ürünlerinden oluşan bir paket armağan edildi. Burada açıklamalarda bulunan Bakan Eroğlu, özellikle AK Parti döneminde bakanların çay, kahve içmek için bir yere gitmediği söyledi. Bakanların bir yere gittiğinde büyük yatırımlara imza attığını vurgulayan Eroğlu, “İşte bugün Erdemli ilçemizde 11 tesisisin temelini atacağız. Bunların toplam maliyeti 116 milyon TL. Bu Mersin’e hayat verecek bir proje. Bunların içinde özellikle Erdemli’nin yıllardır beklediği Sorgun Barajı var ki bunlarla alakalı her şey bitti ve temel atacağız” ifadelerini kullandı.

“MERSİN’E MÜJDELERLE GELDİK”

Mersin’e müjdelerle geldiklerini belirten Eroğlu, “Mersin’deki 58 tesisi yapmak için bütün tasarılarımızı yaptık, yatırım programına koyduk, parasını ayırdık. 58 müjde ile geldik. Bu 58 müjdenin toplam maliyeti 2 milyar 160 milyon TL. 58 müjde içinde 4 tane büyük baraj, 4 büyük sulama tesisi, 1 tane içme suyu arıtma tesisi var. 22 tane gölet ve sulaması, 15 tane dere ıslahı ve 1 tane de köprü talebi var. Bunları da netlikle yapacağız. Bu tesislerin hepsinin yapılmasının hemen peşinden senelik 564 bin dekar tarım arazisi sulanacak. Yılda Mersin’e 128 milyon metreküp içme suyu temin edeceğiz. 11 tane yerleşim yeri ile 50 bin dekar zirai arazide taşkınlara maruz kalıyor. Bunları da taşkınlardan kurtaracağız” diye konuştu.

Mersin’e son 11 senede 9,5 milyar TL’lik yatırımın yapıldığı belirten Eroğlu, “Bizim Bakanlığımızın son 11 senede Mersin’e yaptığı yatırım 715 milyon TL. Bunlarla da biz şu anda Bakanlıklar arasında ikinci sıradayız lakin allahın izniyle 2014 senesi nihayetinde en büyük yatırımlar yapan bakanlık olmanın bahtiyarlığını, gururunu yaşayacağız. Mersin’e ne yapılsa azdır” dedi.

EROĞLU’NUN BAL ORMANLARI HATIRASI GÜLDÜRDÜ

Bal ormanlarının önemine de değinen Eroğlu, “2007 seneninde yeni Bakan olduğum dönemde arıcılar geldi. Dediler ki; ’biz ormanlara giremiyoruz, kaçacak delik arıyoruz. Nereye gideceğiz.’ Ben dedim nasıl oluyor. Ormanlar için arı çok önemli. Çağırdım o vakitki genel müdürü. Dedim siz neden arıları sokmuyorsunuz? O da ’efendim kanunda hayvanlar ormana giremez diye bir madde var. Arı da hayvan. O yüzden arıyı da sokmuyoruz.’ Ben gülmekten yıkıldım. Ya dedim orada kast edilen ormana zarar veren hayvanları sokmayın. Onu da sonradan düzelttik. 15 sayfalık genelge hazırladık. Ben de ceza olarak bal ormanları kurmaları talimatını verdim. Şu anda 175 tane bal ormanı kuruldu” şeklinde konuştu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün de Mersin’de ehemmiyetli çalışmalar yaptığını kaydeden Eroğlu, “Şu anda Mersin’e 15 tane otomatik meteoroloji gözlem istasyonu kuruldu. Zira Mersin turizm açısından da çok önemli. Yurt dışından Türkiye’ye gelecek olan turistlerin ilk baktığı şey hava vaziyeti oluyor. Şu anda Mersin’in bütün ilçelerinde hava vaziyetini görmek mümkün” dedi.

Eroğlu, Mersin’e son vakitlerde beklenen yağmurun da yağdığını ve bugünlerde yine yağacağını söyledi. Valilik ziyaretinin hemen peşinden Eroğlu, 11 tesisin açılışını yapmak için Erdemli’ye gitti.

Bir önceki yazımız olan HSYK düzenlemesi Meclis'ten geçti başlıklı makalemizde düzenlemesi, geçti ve haber hakkında bilgiler verilmektedir.