HSYK düzenlemesi Meclis’ten geçti

Posted by

46 maddelik HSYK düzenlemesi Meclis’ten geçti.

46 maddelik HSYK düzenlemesi Meclis’ten geçti. HSYK Yasa Teklifi, 16 saat süren görüşmelerin hemen peşinden Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilerek kanunlaştı. Genel Kurul, görüşmelere bir gün önce saat 14.00’da başladı. Saat 18.00’da ise HSYK yasa önerisi görüşmelerine geçildi. Vekiller arasında çıkan kavganın hemen peşinden müzakereler yine başladı. 38. ve 41. maddeler tekliften çıkartılırken diğer maddeler ise kabul edildi. Hemen peşinden oylamaya geçildi. HSYK yasa önerisi 210 kabul, 28 red oyuyla kabul edildi.

HSYK YASA TEKLİFİ YASALAŞTI

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) yapısında farklık yapan yasa teklifi, TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı.

TBMM Genel Kurulu’nda, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) yapısında farklık yapan yasa önerisi kabul edilerek yasalaştı. 21. maddeden sonra askıya alınan ve tekrar görüşmelerine başlanan teklif, 46 maddeden oluşuyordu. 38. ve 41. maddeler, öneri metininden çıkartıldı, diğer maddeler ise kabul edildi. Maddelerin kabul edilmesinin hemen peşinden tümü üzerinden oylama yapıldı. Kullanılan 238 oydan 210 kabul, 28 red reyi kullanıldı ve HSYK Yasa Teklifi rey çoğunluğuyla kabul edilerek yasalaştı.

CHP, HSYK önerinini Anayasa Mahkemesi’ne götürecek.TBMM Genel Kurulu, 18 Şubat’ta saat 15.00’da toplanacak.

MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay’ın, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın kullandığı sözler hasebiyle kendisinden özür dilemesi gerektiğini belirtmesi üzerine söz alan Atalay, “Bitirdik ehemmiyetli bir tasarıyı. Peşinen ben söylediğim sözü geri alıyorum. Lakin peşinden de şunu ekliyorum, muhalefetten arkadaşlar, şu grup öyle bir sabırla dinliyor ki, her kalkan küfrediyor, hakaret ediyor. Sizler olsanız neler yaparsınız lakin sabırla oturduk. Akçay’ın bir iki tümcesini nakledeyim, ’Siz artık bir mafya çetesi oldunuz’. ’Sizin bu görevde bulunmamamız gerekir, suçlusunuz siz’. Bunların karşısından bir kelime sarf ettim. En zor vaziyetlerde dahi nezaketi korurum. Allah’ın izniyle herkes görecek. 30 Mart uzak değil. AK Parti büyük bir parti. Suç işleyen cezasını görür, kimsenin yanına bırakmayız” dedi.

MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu’nun 17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonuna ait yaptığı konuşma, AK Parti’li vekiller tarafından Meclis sıralarına vurularak protesto edildi.

Bir önceki yazımız olan Ekonomi Bakanı IMF’ye rest çekti başlıklı makalemizde bakanı, çekti ve ekonomi hakkında bilgiler verilmektedir.