Başbakan Erdoğan: ‘Dünya Haliç’teki bu köprü konuşacak’

Posted by

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Metro Geçiş Köprüsünün açılış törenine katıldı. Törende konuşan Erdoğan, Haliç Metro Geçiş Köprüsü projesi ile alakalı bilgiler vererek, “Taksim Yenikapı yalnızca 7.5 dakika, Taksim-Kadıköy 24.5 dakika, Taksim- Kartal arası artık 69.5 dakika oluyor. Bugün yaptığımız ve açacağımız hat 3.5 kilometre ve 3 istasyondan oluşuyor. Dünyanın en zor metro istasyonunu gerçekleştiği bir hat oldu. İstanbul’un binlerce senelik tarihini barındıran bir bölgede tarihi eserlere arar vermeden bu hattı inşa ettik. Bu hattı inşa ederken İstanbul’un bilinen tarihi de değişti. 23 ahşap antik gemi ortaya çıktı. İstanbul tarihinin 8 bin 500 sene öncesinde dayandığı ortaya çıktı. 77 milyon harcayarak ve hattın gecikmesini göze alarak tarihi yapıtları de ortaya çıkardık. Bu açılış 4.5 sene önce yapılacaktı bu hassasiyetimiz sebebiyle gecikti. Tarihi eserlere zarar vermemek için ray bağlantılarında en son teknolojiyi seçenek ettik, gürültü ve titreşimi en üye indirdik. İstanbul güzelliğine güzellik katacak bir köprüyü de Haliç üzerinde inşa ettik. Haliç istasyonu sayesinden İstanbullular Haliç’in güzelliğini temaşa edecek, köprü üzerindeki dinlenme imkanlarından istifade edecekler. Bütün diğer metro hatlarında olduğu gibi 124 adet modern, teknolojik, sürücüsüz vagon bu hattımızda hizmet verecek. Bu hatla İstanbul’da raylı sistem uzunluğundu 141 kilometreye çıkarttık. 2019 seneninde hedefimiz 420 kilometre metro uzunluğuna ulaşmak. Demir ağlarla ördük ülkemizin dört bir yanını var ya onuncu sene marşında; kim örmüş bu CHP mi? Gazi Mustafa Kemal’den sonra raylı sistemde bir adım yok. Bizimle başladı. 2019 sonrasında da 776 kilometre metro hattına İstanbul kavuşmuş olacak” dedi.

“YENİKAPI’YA MARMARAY İLE GELDİM”
Yenikapı’daki merasim alanına gelirken Marmaray’ı kullandığını anlatan Başbakan Erdoğan, “Kısa bir müddette Üsküdar’dan bindik Yenikapı’ya ulaştık. İstanbul’da yaşayıp da hala Marmaray’a binmemiş vatandaşlarımız var. Türkiye’nin hem de dünyadan turistler gelip Marmaray’ı test ediyorlar. Geçenlerde Japonya’daydım. Malezya’daydım Marmaray’ı konuştuk. Dünya Marmaray’ı konuşuyor. Şimdi de Haliç’teki bu köprü konuşulacak. Tüm İstanbullu kardeşlerimin deneyim etmesini istiyorum” diye konuştu.

İkinci Dünya Savaşının yıkımını yaşayan ülkelerin yine toparlandığını ancak Türkiye’nin bu yıkımı yaşamamasına karşın geride kaldığını ifade eden Başbakan Erdoğan, “Aciz idareciler sebebiyle onlar yaptılar bizim milletimiz izlemek zorunda kaldı. Avrupa’dan işçi kardeşlerimiz geldiğinde bizlere ayrı bir dünyayı anlattılar 60’lı senelerdeki büyüklerimiz. Bize oradaki yolları, metroları, trenleri anlattılar. Çikolata getirirlerde zira o dahi bizde yoktu. Bize defterler kalemler getirirlerdi onlar dahi yoktu. Bize uçağa binmenin nasıl bir duygu olduğunu anlatırlardı. Benim milletim yalnızca iç geçirdi, hayranlıkla izledi. Zira uçağa binmek nedir bilmiyordu. 1994 seneninde işbaşına geldiğimizde içimizde bu burukluk ve eziklik vardı. Onun için çok çalıştık. İktidara gelince Cumhuriyet tarihin reformlarını gerçekleştirdik. Batı standartlarının üzerine çıktık. İstanbul – Ankara arasında lüks otobüs fiyatına uçağa binmek mümkün. Göreve geldiğimizde yalnızca THY vardı. Şu anda özel sektör şirketleri taşımacılık yapıyor. Dünya ülkeleri arasında artık THY bakıyorsunuz ilkler arasında yerini almış vaziyette. Batıdaki çağdaş otobanlar benim ülkemde de var. Cumhuriyet tarihinde yapılan bölünmüş yolun katını yaptık. Batının hızlı trenleri mi var artık bizde de var. Eskişehir-Ankara. Şimdi İstanbul hızla devam ediyor. Kısa vakitte Eskişehir-İstanbul etabını tamamlıyoruz” şeklinde konuştu.

DOĞAN CAN CESUR

Bir önceki yazımız olan Zafer Çağlayan'dan 17 Aralık açıklaması başlıklı makalemizde 17, açıklaması ve aralık hakkında bilgiler verilmektedir.