Sarıgül’den ‘teleferik’ eleştirisi

Posted by

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Sarıgül, Boğaz’a yapılması planlanan teleferik hattını eleştirerek, “Teleferik turistik amaçlı olabilir lakin teleferik ulaşım meselenini çözmeyecek. Buraya daha fazla yolcu yığmanın bir manası yoktur” dedi.

Mustafa Sarıgül, Gayrettepe’de kendisini bekleyen yüzlerce partili ile birlikte Beşiktaş’a yürüdü. Çok sayıda vatandaşın ve Çarşı Grubu’nun ayakkabı kutularıyla geldiği yürüyüşte Mustafa Sarıgül, yol süresince davul ve zurnalarla “Beşiktaş bizim, İstanbul bizim” , “Çare Sarıgül” sloganlarıyla desteklendi.

Beşiktaş’ta “Adaletsizliğe karşı dik dur” isimi altında toplanan heyecanlı kalabalığa CHP Beşiktaş Belediye Başkan adayı Murat Hazinedar ile birlikte seslenen Sarıgül, “Beşiktaş Çarşı’sını kutluyorum. Beşiktaş deyince aklımıza özgürlük, demokrasi, Çarşı geliyor. Beşiktaş’ta sahiden Çarşı, bir tarih yazdı. Çarşı Beşiktaş’ta güçlülerle birlikte olmadı, haklılarla birlikte oldu. Bu yüzden Çarşı’yı kutluyorum. Burada Gezi münasebetiyle Gezi’de hayatını kaybeden 7 tane canı bir sefer daha rahmetle, şükranla anıyorum” dedi.

Vatandaşların “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sloganlarına karşılık Mustafa Sargül, “Mustafa Kemal’in bir askeri vardı. Önce Kara Kuvvetleri Komutanlığı yaptı, öncesinde birinci silahlı güç komutanlığı yaptı sonra Genelkurmay ikinci başkanlığı yaptı daha sonra da Genelkurmay Başkanlığı yaptı. Bu 10 senelik müddette AK Parti iktidarıyla çalıştı. Tam görevi sona erdi. 10 sene görev yaptı. 10 senede bir şey bulamadılar. Görevden ayrılınca Türkiye Cumhuriyeti’nin Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ paşa tutuklandı. Kutularından 4 buçuk milyar dolar çıkan genel müdür ise serbest” ifadelerini kullandı.

Boğaz’a yapılacak olan teleferik hattını da tenkit eden Mustafa Sarıgül, “Bu aralar Sayın Topbaş peş peşe müjdeler veriyor. Sağ olsun yine bir müjde verdi. Boğaz’a teleferik yapacaklarmış. Peki kime sordunuz. Bilim insanlarına, çevrecilere sordunuz mu? ‘Yine ben yaptım oldu’ mantığıyla karşı karşıyayız. Geçmiş olaylardan ders alınmadığını görülüyor. Sayın Topbaş’a sormak istiyorum. Ulaşım planında teleferik var mı? Yok! Peki, teleferik ulaşım meselenini çözer mi? Hayır! Teleferik turistik amaçlı olabilir. Kayak merkezlerinde teleferik var. Sözgelişi Bursa Uludağ’da var. Vadi geçişlerinde de teleferik var. Örneğin, İstanbul’da Maçka Hilton arasında da var. Lakin teleferik ulaşımda çare değildir. Yolcu kapasitesi sınırlıdır. İlk tesis ve işletme maliyeti yüksektir. Ayrı olarak önerilen teleferiğin güzergahı da hatalıdır. Mecidiyeköy zati sıkışık bir bölgedir. Buradan daha fazla yolcu yığmanın bir manası yoktur. Teleferik, yoğun yerleşimin olduğu yerde olmaz. Allah korusun, havada dursa veya yangın çıksa ne olur. Yönetime geldiğimizde, bu projeyi netlikle alakalı taraflarla değerlendireceğiz” şeklinde konuştu.

ŞENGÜL KARAKIŞ
İSTANBUL

Bir önceki yazımız olan Bülent Arınç, Kemal Kılıçdaroğlu’na öyle bir gönderme yaptı ki! başlıklı makalemizde arınç, bir ve bülent hakkında bilgiler verilmektedir.